Komunikatory
Obecnie oferowane jest całe spektrum komunikatorów.
Do popularniejszych należą Slack, Hipchat, Gitter, TeamSpeak, Skype. Ponieważ istotna jest możliwość prowadzenia wielu konwersacji z tą samą osobą oraz sprawne wykorzystywanie historii rozmów do sprawdzania założeń projektowych, nie polecam komunikatorów służących na co dzień do przekazywania krótkich informacji jak Messenger czy WhatsApp.
Ważne, by narzędzie, którego używasz pozwalało oznaczać osoby, dodawać i przeszukiwać pliki, przyklejać ważniejsze części rozmowy w widocznym miejscu oraz prowadzić rozmowy na wielu płaszczyznach (kanały oraz wątki).
Nie ważne czy jesteś programistą, product ownerem czy organizujesz konferencje - w pracy zdalnej bogato wyposażony komunikator może być bardzo pomocny. Nie bez powodu Slacka używają dziś miliony.
Planowanie
W pracy zdalnej nie ma komfortu prowadzenia wspólnej, realnej i rzeczywistej tablicy korkowej z zadaniami, która przyczepiona byłaby do ściany w pokoju zespołu. Znów z pomocą przychodzą narzędzia takie jak JIRA czy Trello.
Bardzo skutecznym podejściem do planowania jest organizacja celów i zadań na innych poziomach. Cele powinny być długofalowe i rozłożone na okres kilku miesięcy. Do wyznaczonych goli prowadzą nas kroki milowe, czyli mniejsze, pośrednie zadania, jednak wciąż zakładające pracę na okres około miesiąca.
Kroki milowe (potocznie zwane milestones bądź wymiennie epics) powinny składać się z zadań, które wykonać można w przeciągu tygodnia. Tym sposobem zespół co tydzień jest w stanie sprawdzić, czy przybliżył się do kroku milowego, który kieruje go do ostatecznego celu.
Tygodniowe planowanie oraz dzienne żywe spotkania (zwane daily) pomagają weryfikować to, czy prace idą zgodnie z planem, a zarazem diagnozować nieprzewidziane problemy i sytuacje, w których zespół musi przemyśleć rozpisaną mapę drogowskazów do celu.
Ważne by na poziomie tygodniowego planowania oznajmić zespołowi jakiej pomocy będziemy potrzebować od pozostałych członków załogi. Dzięki temu każdy jest w stanie zorganizować pracę tak, by wykonać swoje zadania oraz sprawdzić zadania innych.
Na poziomie miesięcznego planowania kluczowym punktem jest przypisanie osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie zespołu przez krok milowy.
Na poziomie planowania długofalowego ważne, by wspólnie ustalić kryteria, dzięki którym można stwierdzić, że cele zostały osiągnięte.
Ważne by te kryteria były zrozumiałe i udostępniane, dzięki czemu pracownik jest w stanie sam podjąć decyzję o zmianach w planach, wciąż spełniając kryteria postawionych celów.
Doświadczenie w podejmowaniu decyzji nabiera się poprzez częste rozmowy i wspólne tworzenie celów w zespole.