Dołącz do naszego grona ekspertów.
Rozwiązania chmurowe coraz doskonalsze: mniejsze organizacje inspiracją dla korporacji.
Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań. W rozwoju chmury już teraz istotną kwestią jest bezpieczeństwo. ‘Dojrzała chmura’ to jednak także nowe wyzwania dla firm.
Teraźniejsze chmury, można powiedzieć, osiągnęły już pewien stopień dojrzałości.
Po rozwiązania w chmurze publicznej lub hybrydowej sięga coraz więcej firm zarówno tych małych i średnich, jak i duże korporacje.
To właśnie zasługa dojrzałości usług cloudowych oraz elastyczności takich rozwiązań. Korporacje zostały też poniekąd zmuszone do korzystania z chmury publicznej pod presją mniejszych organizacji, które to budują swoją przewagę konkurencyjną właśnie w oparciu o chmurę publiczną.
Widać też coraz większą otwartość dostawców usług chmurowych na możliwość łączenia, komunikacji i migracji pomiędzy poszczególnymi platformami chmurowymi.
To wszystko wpływa na zwiększenie dynamiki rozwoju usług cloudowych. Należy spodziewać się, że sytuacja ta utrzyma się przez dłuższy czas. Warto uwzględnić ten aspekt także na etapie planowania strategii IT przedsiębiorstwa.
Przy wykorzystaniu chmury nie ma mowy o stagnacji, co sprawia, że rynek należy stale obserwować, oceniać i odpowiednio dopasowywać pojawiające się oferty oraz usługi do zmieniających się potrzeb organizacji.
Rozwój chmury wspierany jest też przez popularyzację innych istotnych trendów technologicznych, m.in. motorem napędowym rozwoju chmury jest coraz powszechniejsze dążenie do wdrażania koncepcji Big Data.
Popularyzacja usług w chmurze
Popularyzacja usług w chmurze, a także ogólny rozwój technologii sprawił, że odczuwamy radykalną zmianę pod względem ilości zarządzanych danych, a także tego jak i gdzie te zasoby są archiwizowane.
Wszystko wskazuje na to, że skala produkowanych i przetwarzanych globalnie danych będzie ciągle rosła – choćby za sprawą rozwoju Internetu Rzeczy (IoT), który pociąga za sobą generowanie i wymianę informacji przez miliony urządzeń.
Dla firm, zwłaszcza tych, które planują projekty związane z analityką lub sztuczną inteligencją, tak znaczący rozrost danych oznacza ciągłą potrzebę rozbudowy pamięci masowych i centrów danych.
W efekcie, to właśnie poszukiwanie przestrzeni na dane jest jednym z powodów, dla których firmy skłaniają się ku przenoszeniu aplikacji do chmury publicznej. Daje ona gwarancję łatwej skalowalności, a w porównaniu z rozwojem własnej infrastruktury – także realne oszczędności kosztowe.
W ramach długoterminowej strategii rozwoju warto jednak uwzględnić stały wzrost potrzeb w obszarze pamięci masowych – czy to w chmurze, czy w ramach lokalnej infrastruktury.