Serwer mockowy po stronie front-endu:
W tym podejściu z back-endu możemy otrzymać część danych i użyć ich jako mocków lub wygenerować sobie dane na podstawie dokumentacji API. Dobrym podejście może być tutaj użycie generatora danych jak na przykład: faker.js
Dane można skopiować też z przykładów Schemas ze Swaggera.
Takie rozwiązanie jest dobre ze względu na możliwość błyskawicznego zmieniania danych odpowiedzi. Dzięki temu na front-endzie możemy na przykład potestować zachowanie aplikacji z:
● odpowiedziami dłuższymi niż zwykle
● różnymi kodami odpowiedzi (także z błędami)
● z brakiem danych (pusta odpowiedź)
● z różnym czasem odpowiedzi
Takiej elastyczności nie znajdziemy w żadnym innym podejściu. Realnym przykładem, dlaczego taki serwer jest przydatny, jest rozwiązywanie błędów. Jeśli user w jakimś przypadku otrzymuje błąd front-endowy, możliwe jest skopiowanie pliku JSON używanego podczas requestu ze środowiska i zamockowanie go lokalnie. Zwykle pozwala to na odwzorowanie błędu.
Przykładem aplikacji, która pozwoli na stworzenie serwera mockowego jest: node-mock-server
Napisanie podobnego projektu w node.js samemu także nie zajmie dużo czasu, natomiast pracochłonne jest jego rozwijanie. Konieczne jest zamockowanie wszystkich endpointów, jednak zamockowane dane można używać wielokrotnie.
Serwer mockowy posiada wadę - nie jest on realnie działającą aplikacją back-endową i na przykład po dodaniu danej, nie będzie reagował w standardowy sposób i nie zwróci więcej danych, o ile tego nie zamockujemy. Dla bardziej doświadczonej osoby nie powinno to stanowić problemu.