Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.
Branża IT od dawna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym. W pozyskaniu odpowiedniego specjalisty managerowie IT posiłkują się wykwalifikowanymi rekruterami zewnętrznymi i firmami świadczącymi usługi outsourcingu, jednak i oni często odczuwają trudy w zapełnienia luki pracowniczej. Tylko najbardziej doświadczeni i wyprzedzający trendy w IT (również od strony podejścia kandydatów do pracy) są w stanie skutecznie wesprzeć partnerów w rekrutacji oraz trwale budować relacje ze specjalistami z zakresu technologii. W emagine robimy to od dekad. Świadczymy także usługi szeroko zakrojonego konsultingu IT i chętnie dzielimy się widzą. Co jest więc kluczem do sukcesu w powyższym temacie? Oto kilka wskazówek dla rekruterów i nie tylko.
Zacznijmy jednak od zmian na rynku pracy IT, które zaszły w ostatnich 2 latach. Mocno rzutują one na oczekiwania obu stron – tak kandydatów, jak i pracodawców.
Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach świata zaobserwować można wysoką inflację, zastój lub spowolnienie rozwoju ekonomicznego. Dodatkowo na rodzimym rynku, wprowadzono zmiany w prawie pracy, co było bezpośrednio spowodowane zmianami, będącymi konsekwencją niedawnego stanu zagrożenia epidemicznego (np. wprowadzenie całkowitej pracy zdalnej w niektórych firmach). Niektóre z nowych regulacji nakładają na pracodawców dodatkowe obowiązki finansowe, to ma swoje przełożenie na budżety firmy. Nawet duże i bardzo duże organizacje zmuszone są ograniczyć ilość projektów IT, a - w skrajnych przypadkach – wielkość i skalę organizacyjną zespołów. Czy kończy się coś takiego, jak ‘rynek pracownika’ w IT? Zapewne nie, ponieważ firmy nadal poszukiwać będą wysoce wykwalifikowanych specjalistów i będą w stanie zaoferować im naprawdę atrakcyjne warunki zatrudnienia. Na pewno jednak zmieni się sama definicja ‘wysoce wykwalifikowanego’ pracownika IT. Termin ‘seniority’ nabierze nowego znaczenia – w praktyce nie będzie to już 4-5 lata doświadczenia, a 7 i więcej. Pozostali kandydaci będą musieli podjąć rękawicę rywalizacji z konkurencją w sektorach ‘mid’ i ‘junior’. Wszak co roku polskie uczelnie opuszcza ok. 15 tys. nowych absolwentów kierunków technicznych.