Article

IT-Burnout-Header.png

Category: Expertise strategy

Nx dla Angular jako narzędzie upraszczające pracę przy projektach IT

Kamil Naja, Programista Front-end emagine, 20/10/2023

Nx to narzędzie, które upraszcza budowanie projektów typu monorepo. W tym artykulę skupię się na jego głównych zastosowaniach w aplikacjach używających Angulara. Narzędzie pozwala także na współpracę z wieloma innymi technologiami jak React, czy Node. Oto dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na Nx!

Zadanie: Konfiguracja aplikacji

Domyślna konfiguracja Angulara, którą otrzymujemy po wygenerowaniu projektu za pomocą Angular CLI często jest przez nas dostosowywana. Przykładem może być zmiana:

Karmy

na

Jest

albo zmiana lintera na ESLint.

Gdy mamy tylko jeden projekt, jest to proste, jednak w przypadku kilku projektów staje się to czasochłonne. Każda zmiana ustawień w jednym projekcie, musi być odzwierciedlona we wszystkich pozostałych. Dzięki zorganizowaniu kodu w:

monorepo (z użyciem Nx)

, można utworzyć jedną konfigurację i współdzielić ją między wieloma projektami. Nowe projekty dodane do workspace będą automatycznie korzystały z już istniejącej konfiguracji.

Podczas tworzenia komponentów można także wybrać opcję utworzenia testów e2e z:

Cypress

Jest w aplikacjach angularowych będzie używany jako domyślny test runner.

Moim zdaniem, łatwiej jest rozpocząć projekt Angularowy z użyciem NX, niż z Angular CLI, ponieważ unikamy właśnie tych żmudnych i często trudnych zmian w konfiguracji. Domyślne ustawienia zawierają skonfigurowany Prettier, ESLint oraz Jest, co wydaje się wystarczające. Narzędzie ułatwia też integrację z narzędziem Storybook.

Gdy posiadamy już istniejący workspace Nx, można łatwo dodawać do niego kolejne aplikacje i biblioteki. Nx umożliwia także prostą migrację projektów które były do tej pory zarządzane osobno, do monorepo.


 

Moim zdaniem, łatwiej jest rozpocząć projekt Angularowy z użyciem NX, niż z Angular CLI, ponieważ unikamy właśnie tych żmudnych i często trudnych zmian w konfiguracji.

Kamil Naja

leadership-skills-in-a-Project-Manager-break3.jpg

Zadanie: Podział aplikacji na mniejsze części

 

Podstawowym narzędziem używanym do pracy z Angularem jest Angular CLI. Służy ono głównie do generowania różnych elementów aplikacji.

NX (z pluginem @nx/angular) pozwala na jeszcze łatwiejsze generowanie komponentów, serwisów czy różnego typu bibliotek. Nx pozwala na budowanie bibliotek, także tych, które chcemy opublikować przez npm - opiszę je w kolejnym akapicie. Można powiedzieć, że narzędzia dostarczone przez Nx, wynoszą tworzenie elementów na wyższy poziom.

Konsola Nx jest bardzo rozbudowana i przy skomplikowanych poleceniach warto wspierać się wtyczką do IDE Nx Console.

Nx współpracuje z linterem ESLint, pozwalając na wprowadzenie ograniczeń importowania różnego typu elementów między sobą (granice zależności), przez co łatwiej jest dbać o spójną architekturę projektu. Przykładowo, w aplikacji wykorzystującej:

NgRx

możemy wymusić, by komponenty nie łączyły się nigdy z serwisami.

Nx jest narzędziem rozszerzalnym, w sieci znajdziesz wiele pluginów które dodają do niego dodatkowe funkcjonalności.

Warto też wspomnieć o tym, że Nx pozwala uniknąć pisania kodu boilerplate przez nas samych.

 

Zadanie: Współdzielenie kodu

 

Nx ułatwia współdzielenie kodu pomiędzy wieloma aplikacjami. Pozwala na wygenerowanie takich typów bibliotek, jak:

 

  1. Feature library - biblioteka zawierająca elementy UI, które mogą mieć dostęp do danych rozwiązujących specyficzne problemy biznesowe.
  2. UI library - biblioteka z komponentami prezentacyjnymi
  3. Data-Access library - biblioteka zapewniająca dostęp do danych, najczęściej pobieranych z back-endu
  4. Utility Library - czyli biblioteka zawierająca metody wykorzystywane w wielu miejscach aplikacji.

 

Nazewnictwo poszczególnych typów bibliotek jest ważne, dzięki niemu możemy zorganizować kod w jasno określone warstwy i wiemy, jakie typy bibliotek mogą łączyć się między sobą.

Z mojej perspektywy praca w ten sposób wydaje się prostsza, niż standardowy sposób, czyli tworzenie biblioteki jako osobny projekt, dodawanie do niej zmian oraz zmiana jej wersji i następnie instalowanie ich w aplikacji Angularowej za pomocą npm. Współdzielenie kodu zmniejsza ilość pracy oraz pozwala na uniknięcie duplikacji.


 

Współdzielenie kodu zmniejsza ilość pracy oraz pozwala na uniknięcie duplikacji.

Kamil Naja

 

Zadanie: Skrócenie czasu produkcji

 

Jednym z problemów pojawiających się podczas pracy z Angularem są długie czasy budowania i wykonywania testów jednostkowych. Aplikacja jest budowana za każdym razem od nowa, nawet wtedy, gdy nic się w niej nie zmieniło.

Nx pozwala na skrócenie tych obliczeń, ponieważ baza kodu podzielona jest na niezależne moduły. Jeśli budujemy kod, który już wcześniej był przebudowany i nie miał on zmian, otrzymamy wynik błyskawicznie z cache. Polecenia, które mogą być cachowane, to build, lint, test i e2e.

Nx umożliwia równoległe wykonywanie obliczeń i współdzielenie cache w chmurze. Moim zdaniem to największa zaleta Nx, ponieważ podczas codziennej pracy, polecenia wykonuje się wielokrotnie. Szybsze czasy budowania bardzo poprawiają:

developer experience.

 

Zadanie: Wizualizacja struktury aplikacji

 

Polecenie nx:graph pokazuje jak połączone są poszczególne elementy aplikacji. Ułatwia to wizualizację architektury. Można wywołać także polecenie nx affected:graph, dzięki któremu podejrzymy jak zmieni się aplikacja po dodaniu naszych zmian.

 

Podsumowanie

 

Nx jest przydatny dla każdego, komu zależy na budowie złożonych aplikacji, szczególnie gdy w grę wchodzi współdzieleniu kodu. Dzięki niemu można przyśpieszyć niektóre czynności, rozpoczynać pracę z nowymi projektami bez żmudnej konfiguracji i łatwiej tworzyć poszczególne elementy aplikacji. Jedyny element, który może być mylący dla początkującego użytkownika to fakt, że podczas pracy z Nx od razu dostępna jest ogromna ilość opcji tego narzędzia. 

Nie mniej jednak Nx poleca wielu ekspertów. Jego wdrożenie jest proste, a dzięki rozszerzeniom, można je dopasować jeszcze lepiej do naszych potrzeb.

Kamil

Kamil Naja

Programista front-end
Specjalista realizujący projekty dla klientów emagine. Programista Front-end od początków kariery w IT, którą rozpoczynał w 2016 r. Blogger i propagator wiedzy w swojej dziedzinie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Więcej wpisów na blogu

left-arrow
right-arrow

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami
Expert stories
Webinar

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami – odpal zapis webinaru

Już jest! Zapis webinaru pt. Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami… czyli o Neo4j z perspektywy front-endowca.

Expert stories

Crunch w IT – czy wiesz, jak mu zapobiec?

Temat crunchu pojawia się zwykle w kontekście branży, która tworzy gry komputerowe. Problem jednak nie dotyczy tylko tego sektora rynku. Crunch zdarza się wszędzie. Są jednak sposoby, aby mu zapobiec.

Expert stories

Idealna współpraca testera z programistą – czy to w ogóle możliwe?

W idealnym zespole programistycznym feedback od klienta przekłada się na świetne wymagania. Są one następnie zamieniane na dokładnie opisane zadania, w których jest wszystko ,co niezbędne do wykonania i testowania aplikacji. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nigdy nie występuje. Jak to zmienić?

Wszystko o pracy testera oprogramowania - odpal zapis webinaru
Expert stories
Webinar

Wszystko o pracy testera oprogramowania – odpal zapis webinaru

„5 najważniejszych lekcji, które wyniosłem w ciągu 5 lat testowania oprogramowania” … czyli o ewolucji tego obszaru IT, umiejętnościach testera oraz efektywności w zawodzie opowiada konsultant emagine – Piotr Tuński.

Expert stories

Różne podejścia do generowania kodu front-end – czy znasz je wszystkie?

Jak pisałem w poprzednim artykule, kod front-endowy jest w pewnej mierze powtarzalny. Szczególnie dużo powtarzalności jest na granicy back-endu i front-endu. Ponieważ obiekty z bazy są przesyłane z back-endu, frontend odbiera je i typuje (jeśli używamy np. TS) w celu dalszego przetwarzania. Co dzieje się dalej?

Expert stories

AI zbuduje aplikację webową? To możliwe!

Od jakiegoś czasu dysponujemy narzędziem, które jest w stanie przezwyciężyć początkowe trudności w zbudowaniu prototypu aplikacji webowej. Jest nim oczywiście Sztuczna Inteligencja, która – w odpowiednich rękach – może pomóc rozwiązać wiele problemów deweloperów.

Expert stories

Nx dla Angular jako niezawodne narzędzie upraszczające pracę przy projektach IT

Nx to narzędzie, które upraszcza budowanie projektów typu monorepo. W tym artykulę skupię się na jego głównych zastosowaniach w aplikacjach używających Angulara. Narzędzie pozwala także na współpracę z wieloma innymi technologiami, jak React czy Node.

Expert stories

7 grzechów głównych w zapewnianiu jakości: błędy, których powinien unikać każdy tester!

Zagłębimy się w mroczne zakamarki branży testowania oprogramowania. Odkryjemy siedem grzechów głównych, które mogą zaszkodzić dążeniu do doskonałej jakości produktu. Poznaj, jakie pułapki czyhają na testerów i jak unikać tych błędów, prowadząc swój zespół ku ścieżce doskonałości w testowaniu.

Expert stories

Zarządzanie finansami w chmurze, czyli wszystko o FinOps

W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze obliczeniowej, pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania kosztami i optymalizacji wydatków związanych z usługami chmurowymi. FinOps to obszar działalności, który w znacznym stopniu zmienia sposób tego zarządzania. Chcesz wiedzieć więcej?

Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa
Expert stories
Webinar

Już jest – zapis webinaru “Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa”

W obliczu coraz bardziej skomplikowanych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią, bezwzględnym priorytetem dla organizacji na całym świecie staje się zabezpieczenie danych oraz infrastruktury online. Nasz ekspert Grzegorz Powichrowski wesprze Was w ocenie przygotowania firm do spełnienia wymogów Dyrektywy NIS2 w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Expert stories

Dla specjalistów IT: W jaki sposób odciążyć umysł w pracy

Od kilku lat interesuję się wydajnością pracy i w tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze metody, które wg mnie pozwolą pracować łatwiej i wydajniej w środowisku IT.

Expert stories

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji. Czy już je znasz?

Expert stories

Wymagania niefunkcjonalne w procesie tworzenia aplikacji

Podczas rozwijania aplikacji webowej zwykle odkrywamy szereg specyficznych funkcjonalności, wedle których ma ona działać. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste dla części członków zespołu IT pracującego nad rozwiązaniem, jednak inni wolą mieć je spisane w szczegółowej formie, aby móc je wszystkie zaimplementować lub testować.

Expert stories

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania

Łańcuch dostaw oprogramowania to „proces dostarczania produktu do klienta” w domenie IT, odnosi się do procesu projektowania, budowania, dostarczania i utrzymania. Jego bezpieczeństwo jest nie tylko ważnym, ale wręcz kluczowym aspektem współczesnego świata IT.

AI: Nowa fala przyszłości"
Expert stories
Webinar

Obejrzyj zapis webinaru “AI: Nowa fala przyszłości”

Szansa cywilizacyjna, czy też zagrożenie? Algorytmy sztucznej inteligencji od wielu lat stanowią jeden z centralnych punktów dyskusji o przyszłości technologii. Rozwiązania oparte na AI, niezależnie od poziomu organizacji na którym zostaną wykorzystane, pomogą stworzyć nowatorskie modele biznesowe. Sprawdźcie zatem, czy Wasza organizacja jest do tego dobrze przygotowana. Czego się spodziewać? Jak wykorzystać AI, aby tworzyć przewagę konkurencyjną na rynku?

Expert stories

Snapshot testing w aplikacjach front-endowych – czy wiesz już wszystko?

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia aplikacji front-endowych jest unikanie wprowadzania niechcianych zmian. Testowanie logiki biznesowej jest możliwe za pomocą testów jednostkowych, jednak nie sprawdzają one zwykle całej struktury HTML. Rozwiązaniem problemu regresji w plikach HTML może być snapshot testing.

Expert stories

Przyszłość sztucznej inteligencji – jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno?

Expert stories

Efektywne sposoby na pracę z back-endem

Aby tworzyć rozwiązania front-endowe, zwykle pobieramy dane z aplikacji back-endowej. W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób możemy udoskonalić i przyspieszyć tę pracę. Podstawowe czynniki, które wziąłem pod uwagę podczas analizy, to elastyczność pracy oraz to, czy programista używający API, może edytować dane zwracane przez back-end.

Expert stories

Neo4j: Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami

Wraz z gwałtownym wzrostem ilości danych na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania bazodanowe. Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest neo4j – grafowa baza danych, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i analizy informacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu narzędziu, poznamy jego zalety, funkcje oraz praktyczne zastosowanie.

Expert stories

Jak AI wspiera pracę Front-end developerów – praktyczny poradnik

Z perspektywy front-endowca w ostatnim roku zauważyłem jak bardzo zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomaga w szybszym tworzeniu aplikacji i sprawia, że pozbawione są one błędów. W artykule opisuję zastosowanie ChatGPT, Github Copilot oraz Github Copilot Chat, określając je skrótowo mianem AI.

Expert stories

Wypalenie zawodowe specjalistów IT – jak je przewidzieć i jak mu zapobiec?

Na pewno każdy z nas chociaż raz czuł, że w jego pracy coś idzie inaczej, niż by chciał. Dochodzi to tego zmęczenie, stres, spadek motywacji i nagle cały zawodowy świat się wali – zaczynamy myśleć, czy to, co robimy ma sens, czemu dotychczasowe działania nie przynoszą pożądanych efektów. Innymi słowy, wpadamy w rozmyślania nad tym, jak jest ciężko. Najczęściej to tylko zmęczenie, brak odpoczynku, stres, natomiast kiedy warto zadbać o siebie bardziej i przekonać się, czy to nie jest wypalenie zawodowe?

Expert stories

Jak skutecznie zbudować i utrzymać relację z kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego w IT

Branża IT od dawna  jest  jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym.

Expert stories

Poznaj kompetencje miękkie przyszłości w obszarze sprzedaży

Inwestycja w kompetencje miękkie może szczególnie opłacić się w zawodach przyszłości. W przeciwieństwie do twardych, kapitałem nie jest wykształcenie czy fachowa wiedza. Soft skills pozwolą tym, którzy je wdrożą i oswoją, z lekkością adaptować się do zmian jakie czekają rynek pracy.

Paweł Pancerz
Expert stories

Rozwój Chmury – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat rozwój technologii chmurowych zmienił się bardzo dynamicznie. Wymogi rynkowe oraz coraz większa świadomość w zakresie potencjału technologii chmurowych sprawiają, że obawy przed tą technologią IT są coraz mniejsze.

Marcin Kosiński
Expert stories

Efektywna praca zdalna w innej strefie czasowej

Zdalna praca w innej strefie czasowej  jest możliwa, gdy w zespole panuje odpowiednia dyscyplina.

ichał Mrozowski, Starszy Analityk Biznesowy, Scrum Master
Expert stories

10 cech dobrego Scrum Mastera

Czy każdy nadaje się na Scrum Mastera? Jeśli zespół poszukuje Scrum Mastera, który wniesie wartość dodaną i będzie dla niego wsparciem – a nie tylko prowadzącym ceremonie – powinien szukać osoby posiadającej konkretne cechy.