Article

supply-chain-security_body-image-2

Category: Expertise strategy

Zarządzanie finansami w chmurze, czyli wszystko o FinOps

Mateusz Pruchniak, Software Architect / Cloud Native Architect, 05/10/2023

W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze obliczeniowej, pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania kosztami i optymalizacji wydatków związanych z usługami chmurowymi. Do gry wchodzi zatem FinOps (inaczej Financial Operations) - dziedzina, która zmienia sposób wspomnianego zarządzania.

FinOps to bowiem znacznie więcej niż tylko kontrolowanie wydatków. To cała kultura i zestaw najlepszych praktyk, które pozwalają organizacjom osiągnąć maksymalną wartość biznesową.

W artykule postaram się przybliżyć tę fascynującą dziedzinę, rozpoczynając od jej podstaw, przez cele wdrożeniowe, aż do końcowych zalet dla użytkownika indywidualnego. Omówię najważniejsze korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie praktyk FinOps w organizacji, korzystającej z chmury obliczeniowej. Dzięki temu artykułowi będziesz mógł / mogła lepiej zrozumieć, dlaczego FinOps jest ważny dla sukcesu także Twojej firmy. A zatem...

 

Wydatki związane z chmurą są wyjątkowo elastyczne. Nie jesteś już zobligowany/a do ponoszenia dużych początkowych wydatków kapitałowych (CapEx) na zakup i utrzymanie własnej infrastruktury IT. Nie musisz już inwestować w instalowanie nowych serwerów lub czekać przez 12 miesięcy na dostarczenie wymaganego sprzętu, który de facto, za kilka lat, może okazać się zbędny. Wydatki na usługi w chmurze rosną jedynie w miarę potrzeb i są zawsze do nich dopasowane, pozwalając tym samym na natychmiastową reakcję "w górę lub w dół".

Przechodząc od centralizowanych zakupów zarządzanych z góry, do modelu przyrostowego współdzielenia kosztów, FinOps zachęca wszystkich do przejęcia odpowiedzialności za kontrolę wydatków związanych z chmurą oraz umożliwia im optymalizację tych kosztów. W wielu przypadkach nowy model cenowy "pay-as-you-go" wprowadza zmiany w procesie zatwierdzania wydatków w organizacji. Pojawiają się również nowe wskaźniki biznesowe, które wpływają na sposób prognozowania wydatków w chmurze, co z kolei wymaga nowego podejścia do monitorowania i raportowania korzystania z usług chmurowych.

 

Główne cele FinOps:

 

  1. Świadomość kosztów - Jednym z głównych celów FinOps jest zapewnienie organizacjom pełnej świadomości kosztów związanych z korzystaniem z usług chmurowych. To oznacza, że firmy dokładnie wiedzą, ile wydają na chmurę, jakie są składowe wydatków i jaki jest model naliczania kosztów. Podniesienie świadomości kosztów należy wypracować nie tylko na poziomie zarządu, ale także na poziomie zespołów deweloperskich i architektów projektujących rozwiązania.
  2. Zarządzanie kosztami - FinOps pomaga organizacjom określić strategię zarządzania kosztami w chmurze i wdrożyć narzędzia oraz procesy, które umożliwiają monitorowanie, kontrolowanie i optymalizację tych kosztów w celu integracji różnych zespołów w organizacji, takich jak finanse, IT i operacje. Dzięki temu możliwa jest efektywna współpraca między tymi działami w celu skutecznego zarządzania kosztami w chmurze, a także wprowadza większą przejrzystość w zarządzaniu kosztami.
  3. Optymalizacja kosztów - FinOps dąży do ciągłej optymalizacji kosztów chmurowych. To oznacza, że organizacje starają się identyfikować sposoby na zmniejszenie kosztów, na przykład poprzez wykorzystanie rezerwacji zasobów na dłuższy okres czasu lub automatyzację zarządzania zasobami. Dzięki FinOps mogą monitorować wydatki, identyfikować nadmiarowe zużycie zasobów i podejmować działania zaradcze / naprawcze.
  4. Maksymalizacja wartości - ostatecznym celem FinOps nie jest tylko oszczędzanie pieniędzy, ale także maksymalizacja wartości biznesowej osiąganej poprzez korzystanie z chmury. To oznacza, że organizacje starają się wykorzystać chmurę do osiągnięcia swoich celów biznesowych, zachowując przy tym odpowiedni poziom wydajności, niezawodności i zabezpieczeń. Dzięki FinOps organizacje są bardziej elastyczne i mogą szybko reagować na zmiany w zapotrzebowaniu na zasoby chmurowe.


 

Dzięki FinOps możesz monitorować wydatki, identyfikować nadmiarowe zużycie zasobów i podejmować działania zaradcze.

Mateusz Pruchniak

IT-konsulenter-3.jpg

FinOps framework:  

FinOps Framework to zbiór praktyk zebranych i przygotowanych przez FinOps Foundation która jest organizacją non-profit zajmująca się promowaniem i rozwijaniem praktyk FinOps w zakresie zarządzania kosztami w chmurze obliczeniowej. Organizacja ta działa na rzecz standaryzacji i edukacji w dziedzinie FinOps oraz zapewnienia dostępu do narzędzi i zasobów, które pomagają organizacjom skutecznie zarządzać swoimi kosztami w chmurze.

FinOps Foundation oferuje różne materiały edukacyjne, szkolenia, webinaria i narzędzia, które pomagają profesjonalistom w dziedzinie FinOps rozwijać swoje umiejętności i wdrażać najlepsze praktyki w swoich organizacjach. Działania fundacji przyczyniają się do rozwoju tej dyscypliny i pomagają firmom osiągnąć lepszą kontrolę nad kosztami oraz maksymalizować wartość biznesową z inwestycji w chmurę obliczeniową. Fundacja jest otwarta dla profesjonalistów, firm i instytucji, które chcą aktywnie uczestniczyć w promowaniu i rozwijaniu praktyk FinOps.

Więcej i FinOps Framework można znaleźć pod linkiem: https://www.finops.org/framework/

A o tym jak wziąć udział i pomagać w rozwoju fundacji:

Community

Podsumowanie:

FinOps to znacznie więcej niż tylko praktyka zarządzania kosztami w chmurze. To kompleksowa strategia, która zmienia sposób, w jaki organizacje korzystają z usług chmurowych, przekształcając podejście kulturowe, procesy i narzędzia.

Dzięki FinOps organizacje mają kontrolę nad swoimi kosztami, optymalizują wydatki, szybko reagują na zmiany i osiągają cele biznesowe. To podejście, które integruje różne działy organizacji, umożliwia współpracę i promuje kulturę optymalizacji kosztów. W erze chmury obliczeniowej, FinOps staje się kluczowym narzędziem do osiągnięcia sukcesu i efektywności organizacji.

Mateusz-Pruchniak-emagine

Mateusz Pruchniak

Software Architect, Konsultant emagine
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Czynny kontrybutor w CNCF. W branży IT od 2008 r. Pracował m.in. dla marek AXA, LuxMed i mBank. Z emagine związany od 2017 r. Realizuje głównie projekty dla skandynawskich klientów firmy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Więcej wpisów na blogu

left-arrow
right-arrow

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami
Expert stories
Webinar

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami – odpal zapis webinaru

Już jest! Zapis webinaru pt. Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami… czyli o Neo4j z perspektywy front-endowca.

Expert stories

Crunch w IT – czy wiesz, jak mu zapobiec?

Temat crunchu pojawia się zwykle w kontekście branży, która tworzy gry komputerowe. Problem jednak nie dotyczy tylko tego sektora rynku. Crunch zdarza się wszędzie. Są jednak sposoby, aby mu zapobiec.

Expert stories

Idealna współpraca testera z programistą – czy to w ogóle możliwe?

W idealnym zespole programistycznym feedback od klienta przekłada się na świetne wymagania. Są one następnie zamieniane na dokładnie opisane zadania, w których jest wszystko ,co niezbędne do wykonania i testowania aplikacji. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nigdy nie występuje. Jak to zmienić?

Wszystko o pracy testera oprogramowania - odpal zapis webinaru
Expert stories
Webinar

Wszystko o pracy testera oprogramowania – odpal zapis webinaru

„5 najważniejszych lekcji, które wyniosłem w ciągu 5 lat testowania oprogramowania” … czyli o ewolucji tego obszaru IT, umiejętnościach testera oraz efektywności w zawodzie opowiada konsultant emagine – Piotr Tuński.

Expert stories

Różne podejścia do generowania kodu front-end – czy znasz je wszystkie?

Jak pisałem w poprzednim artykule, kod front-endowy jest w pewnej mierze powtarzalny. Szczególnie dużo powtarzalności jest na granicy back-endu i front-endu. Ponieważ obiekty z bazy są przesyłane z back-endu, frontend odbiera je i typuje (jeśli używamy np. TS) w celu dalszego przetwarzania. Co dzieje się dalej?

Expert stories

AI zbuduje aplikację webową? To możliwe!

Od jakiegoś czasu dysponujemy narzędziem, które jest w stanie przezwyciężyć początkowe trudności w zbudowaniu prototypu aplikacji webowej. Jest nim oczywiście Sztuczna Inteligencja, która – w odpowiednich rękach – może pomóc rozwiązać wiele problemów deweloperów.

Expert stories

Nx dla Angular jako niezawodne narzędzie upraszczające pracę przy projektach IT

Nx to narzędzie, które upraszcza budowanie projektów typu monorepo. W tym artykulę skupię się na jego głównych zastosowaniach w aplikacjach używających Angulara. Narzędzie pozwala także na współpracę z wieloma innymi technologiami, jak React czy Node.

Expert stories

7 grzechów głównych w zapewnianiu jakości: błędy, których powinien unikać każdy tester!

Zagłębimy się w mroczne zakamarki branży testowania oprogramowania. Odkryjemy siedem grzechów głównych, które mogą zaszkodzić dążeniu do doskonałej jakości produktu. Poznaj, jakie pułapki czyhają na testerów i jak unikać tych błędów, prowadząc swój zespół ku ścieżce doskonałości w testowaniu.

Expert stories

Zarządzanie finansami w chmurze, czyli wszystko o FinOps

W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze obliczeniowej, pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania kosztami i optymalizacji wydatków związanych z usługami chmurowymi. FinOps to obszar działalności, który w znacznym stopniu zmienia sposób tego zarządzania. Chcesz wiedzieć więcej?

Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa
Expert stories
Webinar

Już jest – zapis webinaru “Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa”

W obliczu coraz bardziej skomplikowanych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią, bezwzględnym priorytetem dla organizacji na całym świecie staje się zabezpieczenie danych oraz infrastruktury online. Nasz ekspert Grzegorz Powichrowski wesprze Was w ocenie przygotowania firm do spełnienia wymogów Dyrektywy NIS2 w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Expert stories

Dla specjalistów IT: W jaki sposób odciążyć umysł w pracy

Od kilku lat interesuję się wydajnością pracy i w tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze metody, które wg mnie pozwolą pracować łatwiej i wydajniej w środowisku IT.

Expert stories

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji. Czy już je znasz?

Expert stories

Wymagania niefunkcjonalne w procesie tworzenia aplikacji

Podczas rozwijania aplikacji webowej zwykle odkrywamy szereg specyficznych funkcjonalności, wedle których ma ona działać. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste dla części członków zespołu IT pracującego nad rozwiązaniem, jednak inni wolą mieć je spisane w szczegółowej formie, aby móc je wszystkie zaimplementować lub testować.

Expert stories

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania

Łańcuch dostaw oprogramowania to „proces dostarczania produktu do klienta” w domenie IT, odnosi się do procesu projektowania, budowania, dostarczania i utrzymania. Jego bezpieczeństwo jest nie tylko ważnym, ale wręcz kluczowym aspektem współczesnego świata IT.

AI: Nowa fala przyszłości"
Expert stories
Webinar

Obejrzyj zapis webinaru “AI: Nowa fala przyszłości”

Szansa cywilizacyjna, czy też zagrożenie? Algorytmy sztucznej inteligencji od wielu lat stanowią jeden z centralnych punktów dyskusji o przyszłości technologii. Rozwiązania oparte na AI, niezależnie od poziomu organizacji na którym zostaną wykorzystane, pomogą stworzyć nowatorskie modele biznesowe. Sprawdźcie zatem, czy Wasza organizacja jest do tego dobrze przygotowana. Czego się spodziewać? Jak wykorzystać AI, aby tworzyć przewagę konkurencyjną na rynku?

Expert stories

Snapshot testing w aplikacjach front-endowych – czy wiesz już wszystko?

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia aplikacji front-endowych jest unikanie wprowadzania niechcianych zmian. Testowanie logiki biznesowej jest możliwe za pomocą testów jednostkowych, jednak nie sprawdzają one zwykle całej struktury HTML. Rozwiązaniem problemu regresji w plikach HTML może być snapshot testing.

Expert stories

Przyszłość sztucznej inteligencji – jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno?

Expert stories

Efektywne sposoby na pracę z back-endem

Aby tworzyć rozwiązania front-endowe, zwykle pobieramy dane z aplikacji back-endowej. W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób możemy udoskonalić i przyspieszyć tę pracę. Podstawowe czynniki, które wziąłem pod uwagę podczas analizy, to elastyczność pracy oraz to, czy programista używający API, może edytować dane zwracane przez back-end.

Expert stories

Neo4j: Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami

Wraz z gwałtownym wzrostem ilości danych na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania bazodanowe. Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest neo4j – grafowa baza danych, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i analizy informacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu narzędziu, poznamy jego zalety, funkcje oraz praktyczne zastosowanie.

Expert stories

Jak AI wspiera pracę Front-end developerów – praktyczny poradnik

Z perspektywy front-endowca w ostatnim roku zauważyłem jak bardzo zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomaga w szybszym tworzeniu aplikacji i sprawia, że pozbawione są one błędów. W artykule opisuję zastosowanie ChatGPT, Github Copilot oraz Github Copilot Chat, określając je skrótowo mianem AI.

Expert stories

Wypalenie zawodowe specjalistów IT – jak je przewidzieć i jak mu zapobiec?

Na pewno każdy z nas chociaż raz czuł, że w jego pracy coś idzie inaczej, niż by chciał. Dochodzi to tego zmęczenie, stres, spadek motywacji i nagle cały zawodowy świat się wali – zaczynamy myśleć, czy to, co robimy ma sens, czemu dotychczasowe działania nie przynoszą pożądanych efektów. Innymi słowy, wpadamy w rozmyślania nad tym, jak jest ciężko. Najczęściej to tylko zmęczenie, brak odpoczynku, stres, natomiast kiedy warto zadbać o siebie bardziej i przekonać się, czy to nie jest wypalenie zawodowe?

Expert stories

Jak skutecznie zbudować i utrzymać relację z kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego w IT

Branża IT od dawna  jest  jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym.

Expert stories

Poznaj kompetencje miękkie przyszłości w obszarze sprzedaży

Inwestycja w kompetencje miękkie może szczególnie opłacić się w zawodach przyszłości. W przeciwieństwie do twardych, kapitałem nie jest wykształcenie czy fachowa wiedza. Soft skills pozwolą tym, którzy je wdrożą i oswoją, z lekkością adaptować się do zmian jakie czekają rynek pracy.

Paweł Pancerz
Expert stories

Rozwój Chmury – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat rozwój technologii chmurowych zmienił się bardzo dynamicznie. Wymogi rynkowe oraz coraz większa świadomość w zakresie potencjału technologii chmurowych sprawiają, że obawy przed tą technologią IT są coraz mniejsze.

Marcin Kosiński
Expert stories

Efektywna praca zdalna w innej strefie czasowej

Zdalna praca w innej strefie czasowej  jest możliwa, gdy w zespole panuje odpowiednia dyscyplina.

ichał Mrozowski, Starszy Analityk Biznesowy, Scrum Master
Expert stories

10 cech dobrego Scrum Mastera

Czy każdy nadaje się na Scrum Mastera? Jeśli zespół poszukuje Scrum Mastera, który wniesie wartość dodaną i będzie dla niego wsparciem – a nie tylko prowadzącym ceremonie – powinien szukać osoby posiadającej konkretne cechy.