Article

RPA.png

Category: Expertise strategy

Przyszłość sztucznej inteligencji

... jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Paweł Pancerz, Administrator Chmury i Inżynier Sieci, Warszawa, 20 lipca 2023

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI/AI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno? Zapraszam do poniższego artykułu, w którym przedstawię jak, wg mnie, będzie wyglądała owa rewolucja w niedalekiej przyszłości.

 

Oto kilka kluczowych obszarów, które warto rozważyć:

 

  1. Zagadnienia SI w obszarze społecznym:

Bezpieczeństwo: Wzrost potencjału SI może prowadzić do zagrożeń dla bezpieczeństwa, takich jak potencjalne wykorzystanie przez cyberprzestępców, lub niewłaściwe zastosowanie przez państwa lub organizacje (np. terrorystyczne). Ważne jest, aby rozwijać odpowiednie systemy ochrony i kontroli.

Bezrobocie: Automatyzacja i rozwój SI mogą prowadzić do utraty miejsc pracy w niektórych sektorach gospodarki. Konieczne jest zrozumienie i przygotowanie na te zmiany, np. poprzez inwestowanie w rozwój umiejętności nowoczesnych, takich jak programowanie czy analiza danych.

Etyka: Wzrost SI stawia przed nami pytania dotyczące etyki i odpowiedzialności. Jakie będą konsekwencje wprowadzania SI w różne dziedziny życia? Jak zapewnić uczciwość, przejrzystość i sprawiedliwość w podejmowanych przez SI decyzjach? Z tymi pytaniami musi zmierzyć się cała aktualna ludzkość i wszystkie szczeble gospodarki – na pewno nie istnieje w tym momencie jednoznaczna odpowiedź.

pawel-pancerz-emagine

Paweł Pancerz z emagine związany jest od ponad 6 lat. Pracując na stanowisku Administratora Chmury i Inżyniera Sieci, dostarcza rozwiązania dla jednego z czołowych klientów firmy. Wcześniej związany był min. z markami Cisco i Aon Hewitt. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Na swoim koncie ma także liczne kursy IT, w tym: CCNA, Redhat RHCSA (RH199), ACI, UCS Manager, UCS Director, ASA firewall, Course 20745 Implementing a Software-Defined DataCenter.

02.    Zagadnienia SI w obszarze technologii, administracji i biznesu:

Medycyna: SI może znacznie przyspieszyć postęp medycyny poprzez analizę ogromnych ilości danych medycznych, wspomaganie diagnoz i optymalizację terapii. Może również pomóc w tworzeniu nowych leków i terapii, zmniejszając czas i koszty badań.

Transport: SI może przyczynić się do rozwoju autonomicznych pojazdów, co może poprawić bezpieczeństwo i efektywność transportu. Systemy zarządzania ruchem oparte na SI mogą również pomóc w redukcji korków i zanieczyszczenia powietrza.

Przemysł: Automatyzacja wspomagana przez SI może zwiększyć wydajność i precyzję w przemyśle. Roboty z SI mogą wykonywać skomplikowane czynności, zwiększając produkcję i minimalizując błędy.

Należy jednak podkreślić, że przyszłość SI jest trudna do przewidzenia. Postęp w tej dziedzinie będzie zależał od naszych decyzji i działań. Konieczne jest opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych, które uwzględnią etyczne, społeczne i bezpieczne aspekty związane z rozwojem SI. Ważne jest również, aby inwestować w badania naukowe i edukację, abyśmy mogli zrozumieć, jak efektywnie korzystać z tych technologii i dostosować się do zmian, jakie przyniesie przyszłość sztucznej inteligencji.


 

WYZWANIA REWOLUCJI TECHNOLOGICZNEJ, KTÓRĄ STANOWI SI:

 


  1. Bezpieczeństwo i prywatność: Rozwój sztucznej inteligencji może stawić czoła poważnym problemom związanym z bezpieczeństwem i prywatnością danych. Może to obejmować potencjalne naruszenia prywatności jednostek, ataki hakerskie czy manipulacje algorytmów w celu osiągnięcia złych celów.
  2. Bezrobocie i zmiany na rynku pracy: Wprowadzenie sztucznej inteligencji i automatyzacji może prowadzić do utraty miejsc pracy w niektórych sektorach, co może zwiększyć nierówności społeczne i ekonomiczne.
  3. Odpowiedzialność i etyka: Decyzje podejmowane przez systemy oparte na SI mogą mieć znaczący wpływ na ludzi i społeczeństwo. Wprowadzenie odpowiedzialnych i etycznych ram regulacyjnych stanie się kluczowe, aby zapewnić odpowiednie zachowanie SI i uniknąć szkodliwych konsekwencji.
  4. Świadomość i zrozumienie: Zrozumienie, jak działa sztuczna inteligencja i jej potencjalne ograniczenia, jest kluczowe dla zapewnienia skutecznego wykorzystania i unikania nadmiernej zależności od technologii, której nie rozumiemy w pełni.

 

MOŻLIWOŚCI, JAKIE NIESIE REWOLUCJA TECHNOLOGICZNA:

 


01.   Postęp medycyny: SI może wspierać diagnostykę medyczną, odkrywanie nowych leków i leczenie chorób, co może znacznie poprawić opiekę zdrowotną i zwiększyć szanse na zwalczanie wielu poważnych chorób.

02.   Przemysł: Automatyzacja procesów produkcji może przyspieszyć tempo i obniżyć koszty produkcji, co może prowadzić do innowacji i wyższej jakości produktów.

03.   Edukacja: SI może zmienić sposób nauczania i uczenia się, dostosowując programy nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów i oferując nowe narzędzia edukacyjne.

04.   Badania naukowe: Sztuczna inteligencja może przyczynić się do przyspieszenia postępu w wielu dziedzinach nauki, takich jak astronomia, fizyka czy biologia, pomagając w analizie ogromnych ilości danych i formułowaniu nowych teorii.

05.   Inteligentne miasta: Wykorzystanie SI może przyczynić się do inteligentnego zarządzania miastami, optymalizacji transportu publicznego, gospodarki energetycznej i zarządzania zasobami.

 

Podsumowując, przyszłość sztucznej inteligencji niesie zarówno wyzwania, jak i możliwości rewolucji technologicznej. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie tym rozwojem, uwzględniając aspekty bezpieczeństwa, prywatności, etyki i równowagi społecznej, aby maksymalnie wykorzystać potencjał SI dla dobra ludzkości.
Do tej pory większość głosów niesie obawy – moim zdaniem w pełni uzasadnione. Np. różne filmy science-fiction ukazywały SI jako odwiecznego wroga ludzkości np. cała seria filmów o ”Terminatorze”. Dopóki ludzkość będzie miała kontrolę w swoich rękach i dbała o należyty rozwój i regulacje prawne, dopóty nie musimy obawiać się użycia słów – I’ll be back….

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Więcej wpisów na blogu

Expert stories

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji. Czy już je znasz?

Expert stories

Wymagania niefunkcjonalne w procesie tworzenia aplikacji

Podczas rozwijania aplikacji webowej zwykle odkrywamy szereg specyficznych funkcjonalności, wedle których ma ona działać. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste dla części członków zespołu IT pracującego nad rozwiązaniem, jednak inni wolą mieć je spisane w szczegółowej formie, aby móc je wszystkie zaimplementować lub testować.

Expert stories

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania

Łańcuch dostaw oprogramowania to „proces dostarczania produktu do klienta” w domenie IT, odnosi się do procesu projektowania, budowania, dostarczania i utrzymania. Jego bezpieczeństwo jest nie tylko ważnym, ale wręcz kluczowym aspektem współczesnego świata IT.

Expert stories
Webinar

Obejrzyj zapis webinaru “AI: Nowa fala przyszłości”

Szansa cywilizacyjna, czy też zagrożenie? Algorytmy sztucznej inteligencji od wielu lat stanowią jeden z centralnych punktów dyskusji o przyszłości technologii. Rozwiązania oparte na AI, niezależnie od poziomu organizacji na którym zostaną wykorzystane, pomogą stworzyć nowatorskie modele biznesowe. Sprawdźcie zatem, czy Wasza organizacja jest do tego dobrze przygotowana. Czego się spodziewać? Jak wykorzystać AI, aby tworzyć przewagę konkurencyjną na rynku?

Expert stories

Snapshot testing w aplikacjach front-endowych – czy wiesz już wszystko?

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia aplikacji front-endowych jest unikanie wprowadzania niechcianych zmian. Testowanie logiki biznesowej jest możliwe za pomocą testów jednostkowych, jednak nie sprawdzają one zwykle całej struktury HTML. Rozwiązaniem problemu regresji w plikach HTML może być snapshot testing.

Expert stories

Przyszłość sztucznej inteligencji – jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno?

Expert stories

Efektywne sposoby na pracę z back-endem

Aby tworzyć rozwiązania front-endowe, zwykle pobieramy dane z aplikacji back-endowej. W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób możemy udoskonalić i przyspieszyć tę pracę. Podstawowe czynniki, które wziąłem pod uwagę podczas analizy, to elastyczność pracy oraz to, czy programista używający API, może edytować dane zwracane przez back-end.

Expert stories

Neo4j: Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami

Wraz z gwałtownym wzrostem ilości danych na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania bazodanowe. Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest neo4j – grafowa baza danych, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i analizy informacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu narzędziu, poznamy jego zalety, funkcje oraz praktyczne zastosowanie.

Expert stories

Jak AI wspiera pracę Front-end developerów – praktyczny poradnik

Z perspektywy front-endowca w ostatnim roku zauważyłem jak bardzo zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomaga w szybszym tworzeniu aplikacji i sprawia, że pozbawione są one błędów. W artykule opisuję zastosowanie ChatGPT, Github Copilot oraz Github Copilot Chat, określając je skrótowo mianem AI.

Expert stories

Wypalenie zawodowe specjalistów IT – jak je przewidzieć i jak mu zapobiec?

Na pewno każdy z nas chociaż raz czuł, że w jego pracy coś idzie inaczej, niż by chciał. Dochodzi to tego zmęczenie, stres, spadek motywacji i nagle cały zawodowy świat się wali – zaczynamy myśleć, czy to, co robimy ma sens, czemu dotychczasowe działania nie przynoszą pożądanych efektów. Innymi słowy, wpadamy w rozmyślania nad tym, jak jest ciężko. Najczęściej to tylko zmęczenie, brak odpoczynku, stres, natomiast kiedy warto zadbać o siebie bardziej i przekonać się, czy to nie jest wypalenie zawodowe?

Expert stories

Jak skutecznie zbudować i utrzymać relację z kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego w IT

Branża IT od dawna  jest  jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym.

Expert stories

Poznaj kompetencje miękkie przyszłości w obszarze sprzedaży

Inwestycja w kompetencje miękkie może szczególnie opłacić się w zawodach przyszłości. W przeciwieństwie do twardych, kapitałem nie jest wykształcenie czy fachowa wiedza. Soft skills pozwolą tym, którzy je wdrożą i oswoją, z lekkością adaptować się do zmian jakie czekają rynek pracy.

Paweł Pancerz
Expert stories

Rozwój Chmury – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat rozwój technologii chmurowych zmienił się bardzo dynamicznie. Wymogi rynkowe oraz coraz większa świadomość w zakresie potencjału technologii chmurowych sprawiają, że obawy przed tą technologią IT są coraz mniejsze.

Marcin Kosiński
Expert stories

Efektywna praca zdalna w innej strefie czasowej

Zdalna praca w innej strefie czasowej  jest możliwa, gdy w zespole panuje odpowiednia dyscyplina.

ichał Mrozowski, Starszy Analityk Biznesowy, Scrum Master
Expert stories

10 cech dobrego Scrum Mastera

Czy każdy nadaje się na Scrum Mastera? Jeśli zespół poszukuje Scrum Mastera, który wniesie wartość dodaną i będzie dla niego wsparciem – a nie tylko prowadzącym ceremonie – powinien szukać osoby posiadającej konkretne cechy.