Article

Machine_learning_image

Category: Expertise strategy

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Czy już ją znasz?

Mateusz Pruchniak, Software Architect / Cloud Native Architect, 20/09/2023

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji.  Microsoft Dev Box ogłoszony został jako usługa ogólnodostępna do użytku produkcyjnego podczas wydarzenia Microsoft Build w maju 2023 r.

Microsoft Dev Box zaprojektowany został głównie jako wirtualne stacje robocze dla profesjonalistów z obszaru IT. Współczesne stacje robocze inżynierów IT wiążą się z wieloma wyzwaniami. Na przygotowaniu środowiska roboczego inżynierowie mogą spędzać dni a czasami i tygodnie, zanim dokonają pierwszej zmiany czy realizacji zadań po wymaganej konfiguracji stacji roboczej. Szczególnie dotkliwe jest to dla konsultantów czy inżynierów pracujących nad wieloma projektami, które mogą powodować sprzeczne zależności w bibliotekach, wersjach oprogramowania. Zdecydowanie wpływa to negatywnie na komfort pracy i elastyczność zmian projektów nad którymi pracują.

Dzięki Microsoft Dev Box zespoły inżynierów tworzą i utrzymują obrazy Dev Box ze wszystkimi narzędziami i zależnościami potrzebnymi do budowy, uruchamiania, konfiguracji środowiska czy platformy (np. Cloud). Microsoft Dev Box obsługuje dowolne IDE deweloperskie, SDK lub wewnętrzne narzędzie działające w systemie Windows. A ponieważ Microsoft Dev Boxes są hostowane w chmurze Microsoft Azure, można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca: Windows, MacOS, Android, iOS lub przeglądarki internetowej.

Takie podejście powoduje, że obrazy Dev Box stają się nieodłącznym składnikiem produktu, którego rozwój i zmiany idą w parze. Na przykład zespoły programistyczne mogą dołączyć kod źródłowy aplikacji i tworzone co noc pliki binarne, umożliwiając programistom natychmiastowe rozpoczęcie pracy po uruchomieniu Dev Box.

IT-Burnout-Header.png

Najważniejsze cechy Microsoft Dev Box:

 

  1. Dostarczenie gotowych do użycia wcześniej skonfigurowanych maszyn roboczych ze wszystkimi wymaganymi zależnościami. Dzięki temu na przykład proces wdrażania do firmy nowego pracownika jest minimalizowany o nakład pracy wymagany do skonfigurowania maszyny roboczej.
  2. Samoobsługowe maszyny robocze dla inżynierów z jednostkami SKU od 8 do 32 rdzeni vCPU, do 128 GB pamięci i 2 TB pamięci masowej.
  3. Obrazy Dev Box specyficzne dla projektów i ról, które mogą być wstępnie zbudowane ze wszystkimi narzędziami, konfiguracjami, źródłami i plikami binarnymi, aby skrócić czas rozpoczęcia pracy czy zmiany projektów.
  4. Kompatybilność z usługą Intune, która zapewnia zarządzanie urządzeniami i obrazami w celu zabezpieczenia, monitorowania i zapewnienia zgodności ze standardami obowiązującymi w firmie.
  5. Wpięcie do sieci wirtualnych Azure, które umożliwiają administratorom ograniczenie dostępu do wrażliwych zasobów, baz danych lub wewnętrznych punktów końcowych do zatwierdzonych członków zespołu na określonych maszynach roboczych. A także umożliwia łączność do środowisk on-prem, jeśli istnieje odpowiednia infrastruktura pomiędzy Azure a on-prem.
  6. Pełna integracja z Azure Active Directory. Kompleksowa kontrola dostępu w AAD umożliwia administratorom IT ograniczanie dostępu według projektu lub typu użytkownika, ułatwiając kontrolowanie uprawnień i zasad w zależności od projektu. Na przykład w przypadku szczególnie wrażliwych obciążeń można ustawić zasady dostępu warunkowego lub zasady logowania oparte na ryzyku, takie jak wymaganie od użytkowników łączenia się za pośrednictwem zgodnego urządzenia lub wymaganie logowania MFA.

 


 

Microsoft Dev Box ogłoszony został jako usługa ogólnodostępna do użytku produkcyjnego podczas tegorocznego wydarzenia Microsoft Build.

 


Co z kosztami?

Aby korzystać z usługi Microsoft Dev Box, każdy użytkownik musi mieć licencję na system Windows 11 Enterprise lub Windows 10 Enterprise, usługę Microsoft Endpoint Manager oraz usługę Azure Active Directory (P1).

Oprócz dostępności niezależnie od siebie, te licencje są uwzględniane w subskrypcjach platform Microsoft 365 F3, Microsoft 365 E3, Microsoft 365 E5, Microsoft 365 A3, Microsoft 365 A5, Microsoft 365 Business Premium i Microsoft 365 Education Korzyści dla Studentów.

Dodatkowym kosztem, który należy uwzględnić to koszty maszyn wirtualnych. Dostępne są dwa modele płatności: stała miesięczna opłata za maszynę lub opłata zgodna z wykorzystaniem naliczana za każdą godzinę pracy maszyny Dev Box. W przypadku płatności zgodnej z wykorzystaniem opłata naliczana jest tylko do maksymalnej płaty miesięcznej.  Należy umiejętnie dobrać model w zależności od potrzeb a także zastosować mechanizmy ograniczające koszty jak np. harmonogram automatycznych wyłączeń, czy hibernacji maszyn.


 

Szczegóły dotyczące usługi można znaleźć pod linkiem: https://learn.microsoft.com/en-us/azure/dev-box/

 


Mateusz-Pruchniak-emagine

Mateusz Pruchniak

Software Architect, Konsultant emagine
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Czynny kontrybutor w CNCF. W branży IT od 2008 r. Pracował m.in. dla marek AXA, LuxMed i mBank. Z emagine związany od 2017 r. Realizuje głównie projekty dla skandynawskich klientów firmy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Więcej wpisów na blogu

left-arrow
right-arrow

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami
Expert stories
Webinar

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami – odpal zapis webinaru

Już jest! Zapis webinaru pt. Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami… czyli o Neo4j z perspektywy front-endowca.

Expert stories

Crunch w IT – czy wiesz, jak mu zapobiec?

Temat crunchu pojawia się zwykle w kontekście branży, która tworzy gry komputerowe. Problem jednak nie dotyczy tylko tego sektora rynku. Crunch zdarza się wszędzie. Są jednak sposoby, aby mu zapobiec.

Expert stories

Idealna współpraca testera z programistą – czy to w ogóle możliwe?

W idealnym zespole programistycznym feedback od klienta przekłada się na świetne wymagania. Są one następnie zamieniane na dokładnie opisane zadania, w których jest wszystko ,co niezbędne do wykonania i testowania aplikacji. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nigdy nie występuje. Jak to zmienić?

Wszystko o pracy testera oprogramowania - odpal zapis webinaru
Expert stories
Webinar

Wszystko o pracy testera oprogramowania – odpal zapis webinaru

„5 najważniejszych lekcji, które wyniosłem w ciągu 5 lat testowania oprogramowania” … czyli o ewolucji tego obszaru IT, umiejętnościach testera oraz efektywności w zawodzie opowiada konsultant emagine – Piotr Tuński.

Expert stories

Różne podejścia do generowania kodu front-end – czy znasz je wszystkie?

Jak pisałem w poprzednim artykule, kod front-endowy jest w pewnej mierze powtarzalny. Szczególnie dużo powtarzalności jest na granicy back-endu i front-endu. Ponieważ obiekty z bazy są przesyłane z back-endu, frontend odbiera je i typuje (jeśli używamy np. TS) w celu dalszego przetwarzania. Co dzieje się dalej?

Expert stories

AI zbuduje aplikację webową? To możliwe!

Od jakiegoś czasu dysponujemy narzędziem, które jest w stanie przezwyciężyć początkowe trudności w zbudowaniu prototypu aplikacji webowej. Jest nim oczywiście Sztuczna Inteligencja, która – w odpowiednich rękach – może pomóc rozwiązać wiele problemów deweloperów.

Expert stories

Nx dla Angular jako niezawodne narzędzie upraszczające pracę przy projektach IT

Nx to narzędzie, które upraszcza budowanie projektów typu monorepo. W tym artykulę skupię się na jego głównych zastosowaniach w aplikacjach używających Angulara. Narzędzie pozwala także na współpracę z wieloma innymi technologiami, jak React czy Node.

Expert stories

7 grzechów głównych w zapewnianiu jakości: błędy, których powinien unikać każdy tester!

Zagłębimy się w mroczne zakamarki branży testowania oprogramowania. Odkryjemy siedem grzechów głównych, które mogą zaszkodzić dążeniu do doskonałej jakości produktu. Poznaj, jakie pułapki czyhają na testerów i jak unikać tych błędów, prowadząc swój zespół ku ścieżce doskonałości w testowaniu.

Expert stories

Zarządzanie finansami w chmurze, czyli wszystko o FinOps

W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze obliczeniowej, pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania kosztami i optymalizacji wydatków związanych z usługami chmurowymi. FinOps to obszar działalności, który w znacznym stopniu zmienia sposób tego zarządzania. Chcesz wiedzieć więcej?

Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa
Expert stories
Webinar

Już jest – zapis webinaru “Dyrektywa NIS2 dot. cyberbezpieczeństwa”

W obliczu coraz bardziej skomplikowanych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią, bezwzględnym priorytetem dla organizacji na całym świecie staje się zabezpieczenie danych oraz infrastruktury online. Nasz ekspert Grzegorz Powichrowski wesprze Was w ocenie przygotowania firm do spełnienia wymogów Dyrektywy NIS2 w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Expert stories

Dla specjalistów IT: W jaki sposób odciążyć umysł w pracy

Od kilku lat interesuję się wydajnością pracy i w tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze metody, które wg mnie pozwolą pracować łatwiej i wydajniej w środowisku IT.

Expert stories

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji. Czy już je znasz?

Expert stories

Wymagania niefunkcjonalne w procesie tworzenia aplikacji

Podczas rozwijania aplikacji webowej zwykle odkrywamy szereg specyficznych funkcjonalności, wedle których ma ona działać. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste dla części członków zespołu IT pracującego nad rozwiązaniem, jednak inni wolą mieć je spisane w szczegółowej formie, aby móc je wszystkie zaimplementować lub testować.

Expert stories

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania

Łańcuch dostaw oprogramowania to „proces dostarczania produktu do klienta” w domenie IT, odnosi się do procesu projektowania, budowania, dostarczania i utrzymania. Jego bezpieczeństwo jest nie tylko ważnym, ale wręcz kluczowym aspektem współczesnego świata IT.

AI: Nowa fala przyszłości"
Expert stories
Webinar

Obejrzyj zapis webinaru “AI: Nowa fala przyszłości”

Szansa cywilizacyjna, czy też zagrożenie? Algorytmy sztucznej inteligencji od wielu lat stanowią jeden z centralnych punktów dyskusji o przyszłości technologii. Rozwiązania oparte na AI, niezależnie od poziomu organizacji na którym zostaną wykorzystane, pomogą stworzyć nowatorskie modele biznesowe. Sprawdźcie zatem, czy Wasza organizacja jest do tego dobrze przygotowana. Czego się spodziewać? Jak wykorzystać AI, aby tworzyć przewagę konkurencyjną na rynku?

Expert stories

Snapshot testing w aplikacjach front-endowych – czy wiesz już wszystko?

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia aplikacji front-endowych jest unikanie wprowadzania niechcianych zmian. Testowanie logiki biznesowej jest możliwe za pomocą testów jednostkowych, jednak nie sprawdzają one zwykle całej struktury HTML. Rozwiązaniem problemu regresji w plikach HTML może być snapshot testing.

Expert stories

Przyszłość sztucznej inteligencji – jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno?

Expert stories

Efektywne sposoby na pracę z back-endem

Aby tworzyć rozwiązania front-endowe, zwykle pobieramy dane z aplikacji back-endowej. W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób możemy udoskonalić i przyspieszyć tę pracę. Podstawowe czynniki, które wziąłem pod uwagę podczas analizy, to elastyczność pracy oraz to, czy programista używający API, może edytować dane zwracane przez back-end.

Expert stories

Neo4j: Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami

Wraz z gwałtownym wzrostem ilości danych na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania bazodanowe. Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest neo4j – grafowa baza danych, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i analizy informacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu narzędziu, poznamy jego zalety, funkcje oraz praktyczne zastosowanie.

Expert stories

Jak AI wspiera pracę Front-end developerów – praktyczny poradnik

Z perspektywy front-endowca w ostatnim roku zauważyłem jak bardzo zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomaga w szybszym tworzeniu aplikacji i sprawia, że pozbawione są one błędów. W artykule opisuję zastosowanie ChatGPT, Github Copilot oraz Github Copilot Chat, określając je skrótowo mianem AI.

Expert stories

Wypalenie zawodowe specjalistów IT – jak je przewidzieć i jak mu zapobiec?

Na pewno każdy z nas chociaż raz czuł, że w jego pracy coś idzie inaczej, niż by chciał. Dochodzi to tego zmęczenie, stres, spadek motywacji i nagle cały zawodowy świat się wali – zaczynamy myśleć, czy to, co robimy ma sens, czemu dotychczasowe działania nie przynoszą pożądanych efektów. Innymi słowy, wpadamy w rozmyślania nad tym, jak jest ciężko. Najczęściej to tylko zmęczenie, brak odpoczynku, stres, natomiast kiedy warto zadbać o siebie bardziej i przekonać się, czy to nie jest wypalenie zawodowe?

Expert stories

Jak skutecznie zbudować i utrzymać relację z kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego w IT

Branża IT od dawna  jest  jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym.

Expert stories

Poznaj kompetencje miękkie przyszłości w obszarze sprzedaży

Inwestycja w kompetencje miękkie może szczególnie opłacić się w zawodach przyszłości. W przeciwieństwie do twardych, kapitałem nie jest wykształcenie czy fachowa wiedza. Soft skills pozwolą tym, którzy je wdrożą i oswoją, z lekkością adaptować się do zmian jakie czekają rynek pracy.

Paweł Pancerz
Expert stories

Rozwój Chmury – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat rozwój technologii chmurowych zmienił się bardzo dynamicznie. Wymogi rynkowe oraz coraz większa świadomość w zakresie potencjału technologii chmurowych sprawiają, że obawy przed tą technologią IT są coraz mniejsze.

Marcin Kosiński
Expert stories

Efektywna praca zdalna w innej strefie czasowej

Zdalna praca w innej strefie czasowej  jest możliwa, gdy w zespole panuje odpowiednia dyscyplina.

ichał Mrozowski, Starszy Analityk Biznesowy, Scrum Master
Expert stories

10 cech dobrego Scrum Mastera

Czy każdy nadaje się na Scrum Mastera? Jeśli zespół poszukuje Scrum Mastera, który wniesie wartość dodaną i będzie dla niego wsparciem – a nie tylko prowadzącym ceremonie – powinien szukać osoby posiadającej konkretne cechy.