Na zagadnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw świat IT zwrócił olbrzymią uwagę po głośnym ataku na SolarWinds (zwanym Sunburst). Był to jeden z najpoważniejszych incydentów cybernetycznych, a miało to miejsce w grudniu 2020 roku.
Atak rozpoczął się poprzez naruszenie infrastruktury dostawcy oprogramowania SolarWinds, by wstrzyknąć złośliwy kod do popularnego oprogramowania SolarWinds Orion, które odpowiedzialne jest monitorowanie i zarządzanie sieciami komputerowymi. Był to zaawansowany i złożony atak, który spowodował naruszenie bezpieczeństwa wielu ważnych instytucji, w tym rządów, firm i organizacji na całym świecie. Zainfekowana wersja oprogramowania została zainstalowana u ponad 18000 klientów.
Niezabezpieczenie łańcucha dostaw oprogramowania może więc prowadzić do katastrofalnych konsekwencji, takich jak wycieki danych, naruszenie prywatności użytkowników, unieruchomienie systemów krytycznych oraz negatywny wpływ na reputację firmy. Dlatego też rozwijanie i stosowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa stało się niezbędnym elementem strategii biznesowych opartych na technologii.
Niniejszy artykuł poświęcony będzie przedstawieniu kluczowych praktyk w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania, które pozwalają organizacjom minimalizować ryzyko wystąpienia luk w zabezpieczeniach i zagrożeń związanych z dostawą oprogramowania. Omówimy różne aspekty bezpieczeństwa łańcucha dostawy oprogramowania, począwszy od zabezpieczenia kodów źródłowych, aż po zabezpieczenie procesów wdrożeń.
Praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania przedstawię w podziale na 5 etapów.