Article

Machine_learning_image

Category: Expertise strategy

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Czy już ją znasz?

Mateusz Pruchniak, Software Architect / Cloud Native Architect, 20/09/2023

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji.  Microsoft Dev Box ogłoszony został jako usługa ogólnodostępna do użytku produkcyjnego podczas wydarzenia Microsoft Build w maju 2023 r.

Microsoft Dev Box zaprojektowany został głównie jako wirtualne stacje robocze dla profesjonalistów z obszaru IT. Współczesne stacje robocze inżynierów IT wiążą się z wieloma wyzwaniami. Na przygotowaniu środowiska roboczego inżynierowie mogą spędzać dni a czasami i tygodnie, zanim dokonają pierwszej zmiany czy realizacji zadań po wymaganej konfiguracji stacji roboczej. Szczególnie dotkliwe jest to dla konsultantów czy inżynierów pracujących nad wieloma projektami, które mogą powodować sprzeczne zależności w bibliotekach, wersjach oprogramowania. Zdecydowanie wpływa to negatywnie na komfort pracy i elastyczność zmian projektów nad którymi pracują.

Dzięki Microsoft Dev Box zespoły inżynierów tworzą i utrzymują obrazy Dev Box ze wszystkimi narzędziami i zależnościami potrzebnymi do budowy, uruchamiania, konfiguracji środowiska czy platformy (np. Cloud). Microsoft Dev Box obsługuje dowolne IDE deweloperskie, SDK lub wewnętrzne narzędzie działające w systemie Windows. A ponieważ Microsoft Dev Boxes są hostowane w chmurze Microsoft Azure, można uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca: Windows, MacOS, Android, iOS lub przeglądarki internetowej.

Takie podejście powoduje, że obrazy Dev Box stają się nieodłącznym składnikiem produktu, którego rozwój i zmiany idą w parze. Na przykład zespoły programistyczne mogą dołączyć kod źródłowy aplikacji i tworzone co noc pliki binarne, umożliwiając programistom natychmiastowe rozpoczęcie pracy po uruchomieniu Dev Box.

IT-Burnout-Header.png

Najważniejsze cechy Microsoft Dev Box:

 

  1. Dostarczenie gotowych do użycia wcześniej skonfigurowanych maszyn roboczych ze wszystkimi wymaganymi zależnościami. Dzięki temu na przykład proces wdrażania do firmy nowego pracownika jest minimalizowany o nakład pracy wymagany do skonfigurowania maszyny roboczej.
  2. Samoobsługowe maszyny robocze dla inżynierów z jednostkami SKU od 8 do 32 rdzeni vCPU, do 128 GB pamięci i 2 TB pamięci masowej.
  3. Obrazy Dev Box specyficzne dla projektów i ról, które mogą być wstępnie zbudowane ze wszystkimi narzędziami, konfiguracjami, źródłami i plikami binarnymi, aby skrócić czas rozpoczęcia pracy czy zmiany projektów.
  4. Kompatybilność z usługą Intune, która zapewnia zarządzanie urządzeniami i obrazami w celu zabezpieczenia, monitorowania i zapewnienia zgodności ze standardami obowiązującymi w firmie.
  5. Wpięcie do sieci wirtualnych Azure, które umożliwiają administratorom ograniczenie dostępu do wrażliwych zasobów, baz danych lub wewnętrznych punktów końcowych do zatwierdzonych członków zespołu na określonych maszynach roboczych. A także umożliwia łączność do środowisk on-prem, jeśli istnieje odpowiednia infrastruktura pomiędzy Azure a on-prem.
  6. Pełna integracja z Azure Active Directory. Kompleksowa kontrola dostępu w AAD umożliwia administratorom IT ograniczanie dostępu według projektu lub typu użytkownika, ułatwiając kontrolowanie uprawnień i zasad w zależności od projektu. Na przykład w przypadku szczególnie wrażliwych obciążeń można ustawić zasady dostępu warunkowego lub zasady logowania oparte na ryzyku, takie jak wymaganie od użytkowników łączenia się za pośrednictwem zgodnego urządzenia lub wymaganie logowania MFA.

 


 

Microsoft Dev Box ogłoszony został jako usługa ogólnodostępna do użytku produkcyjnego podczas tegorocznego wydarzenia Microsoft Build.

 


Co z kosztami?

Aby korzystać z usługi Microsoft Dev Box, każdy użytkownik musi mieć licencję na system Windows 11 Enterprise lub Windows 10 Enterprise, usługę Microsoft Endpoint Manager oraz usługę Azure Active Directory (P1).

Oprócz dostępności niezależnie od siebie, te licencje są uwzględniane w subskrypcjach platform Microsoft 365 F3, Microsoft 365 E3, Microsoft 365 E5, Microsoft 365 A3, Microsoft 365 A5, Microsoft 365 Business Premium i Microsoft 365 Education Korzyści dla Studentów.

Dodatkowym kosztem, który należy uwzględnić to koszty maszyn wirtualnych. Dostępne są dwa modele płatności: stała miesięczna opłata za maszynę lub opłata zgodna z wykorzystaniem naliczana za każdą godzinę pracy maszyny Dev Box. W przypadku płatności zgodnej z wykorzystaniem opłata naliczana jest tylko do maksymalnej płaty miesięcznej.  Należy umiejętnie dobrać model w zależności od potrzeb a także zastosować mechanizmy ograniczające koszty jak np. harmonogram automatycznych wyłączeń, czy hibernacji maszyn.


 

Szczegóły dotyczące usługi można znaleźć pod linkiem: https://learn.microsoft.com/en-us/azure/dev-box/

 


Mateusz-Pruchniak-emagine

Mateusz Pruchniak

Software Architect, Konsultant emagine
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Czynny kontrybutor w CNCF. W branży IT od 2008 r. Pracował m.in. dla marek AXA, LuxMed i mBank. Z emagine związany od 2017 r. Realizuje głównie projekty dla skandynawskich klientów firmy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Więcej wpisów na blogu

left-arrow
right-arrow

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami
Expert stories
Webinar

Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami – odpal zapis webinaru

Już jest! Zapis webinaru pt. Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami… czyli o Neo4j z perspektywy front-endowca.

Expert stories

Crunch w IT – czy wiesz, jak mu zapobiec?

Temat crunchu pojawia się zwykle w kontekście branży, która tworzy gry komputerowe. Problem jednak nie dotyczy tylko tego sektora rynku. Crunch zdarza się wszędzie. Są jednak sposoby, aby mu zapobiec.

Expert stories

Idealna współpraca testera z programistą – czy to w ogóle możliwe?

W idealnym zespole programistycznym feedback od klienta przekłada się na świetne wymagania. Są one następnie zamieniane na dokładnie opisane zadania, w których jest wszystko ,co niezbędne do wykonania i testowania aplikacji. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nigdy nie występuje. Jak to zmienić?