Article

buholc-help-desk-main-big-emagine-blog

Category: Expertise strategy

Kluczowe obszary kompetencji i rozwoju pracownika Help Desk

... oraz ich wpływ na dalszy sukces na stanowisku.

Michał Bucholc, Specjalista ds. Help Desk, Warszawa, 5 marca 2023

Ze względu na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, na przestrzeni kilku ostatnich lat nastąpiło sporo zawirowań na rynku pracy. Rosnąca inflacja spowodowała, że wielu pracowników zdecydowało się poszukiwać lepiej płatnych zajęć. Szybko jednak okazało się, że rynek owszem gotowy jest na szybkie i znaczne zwiększenie płac, jednak dotyczy to wyłącznie osób z tzw. statusem seniority, czyli doświadczeniem i kluczowymi dla firm umiejętnościami.

Jakie zatem powinni posiadać pracownicy działu Help Desk, aby ich pozycja rynkowa wzrosła? Przyjrzyjmy się wybranym kompetencjom oraz sposobom na ich pozyskanie.

 

Ale zanim:

Help Desk, jak dobrze wiemy, jest bardzo ważną częścią branży IT. Ogólnie można określić go jako dział zajmujący się zarządzaniem incydentami w systemach do ich tworzenia np. Jira, zgłaszanymi drogą telefoniczną, bądź mailowo (choć największe firmy odchodzą obecnie od tego sposobu).

Mimo że oczy świata IT skierowane są głównie na programistów, inżynierów, czy analityków, bez Help Desk biznes IT po prostu by nie istniał. Kiedyś traktowany jako dział do rozwiązywania problemów informatycznych wewnątrz firmy, dziś jest często całodobowym wsparciem nie tylko dla pracowników, ale i klientów zewnętrznych.

Bardziej zaawansowane Help Deski są często podzielone na kilka poziomów obsługi, dlatego do efektywnego wykonywania zadań osobom zatrudnionym w Help Desk potrzebna jest zarówno wiedza stricte informatyczna, jak i umiejętności miękkie.

buholc-help-desk-middle-emagine-blog

Michał Bucholc jest wykwalifikowanym pracownikiem zespołu Help Desk. W branży IT działa od 2018 r. W emagine wspiera codzienne działania klienta z branży finansowej.

Nie bez znaczenia pozostaje zdolność do komunikacji w różnego typu środowiskach oraz pod presją czasu. Przejdźmy więc do szczegółów. Co powinien wiedzieć i jakie cechy charakteru posiadać kandydat aplikujący na stanowisko pracownika Help Desk?

 

Podstawowe umiejętności techniczne:

W branży IT pracuję już kilka lat i na przestrzeni tego czasu dobrze poznałem potrzeby pracodawców. Wśród zdolności technicznych najbardziej liczą i liczyć się będą:

  • Umiejętność odpowiedniej kategoryzacji problemów zgłaszanych do Help Desk
  • Umiejętność szybkiej naprawy różnego rodzaju aplikacji biurowych
  • Konfiguracja komputerów oraz urządzeń mobilnych

Znajomość systemów operacyjnych i baz danych:

To kolejna cecha warta szczegółowego zagłębienia się, ale nie od strony wizualnej tylko od strony wiersza poleceń. Wiersz poleceń CMD oraz Power Shell pozwalają na działania, kiedy dana aplikacja bądź system ulegnie zawieszeniu. Znajomość systemu Linux pozwala zaprzyjaźnić się z wierszem poleceń i komendami w celu naprawy danych usterek.

Na tej samej płaszczyźnie, co Linux mamy system MAC OS X, tylko w innej szacie graficznej. Nigdy nie wiadomo czy w najmniej oczekiwanym momencie nie nadarzy się okazja zmiany środowiska pracy, czyli systemu operacyjnego. Windows jest mocno powszechnym systemem, dla którego na rynku jest więcej dostępnych aplikacji.

Dobry pracownik Help Desku rozwija także swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą  bazy danych. Każda firma, aby sprawnie zarządzać swoimi danymi, musi mieć dobrze działającą infrastrukturę.

Do pracy w bazach danych przydaje się SQL. Posłużę się zdaniem zaczerpniętym ze strony Microsoft „SQL to język komputerowy przeznaczony do pracy ze zbiorami faktów i relacjami między nimi.(…) Język SQL służy do opisywania zbiorów danych umożliwiających uzyskiwanie odpowiedzi na pytania”. Jak w każdym języku potrzebna jest odpowiednia składnia zapytania oraz interpunkcja, by skutecznie uzyskać odpowiedź na zadane zapytanie do bazy, w której znajdują się szukane przez nas czy użytkowników dane. Z SQL’em możemy się spotkać w branżach takich jak: medyczna, gdzie w systemach mamy wiele danych związanych z pacjentami, a także łączność z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z SQL korzysta także często branża finansowa oraz wszelkiego rodzaju wypożyczalnie.

Często zdarza się, że pracownicy firmy realizujący projekty IT, jednocześnie muszą używać wielu aplikacji, do których logują się za pośrednictwem haseł. Ostatnio, w celu maksmalizacji cyberbezpieczeństwa, stosuje się logowanie dwupoziomowe, co powoduje, że hasło pierwotne jest zapominane. Pracownik Help Desk zarządza hasłami i dostępami pracowniczymi z poziomu platformy Active Directory, gdzie istnieje możliwość nadawania, edycji i odbierania uprawnień w zależności od stanowisk.

Active Directory to również m.in. tworzenie grup dostępowych, zarządzanie komputerami użytkowników podpiętych do domeny. Umiejętność sprawnego poruszanie się właśnie w tym systemie to ogromna zaleta pracownika Help Desk. W mojej pracy praktycznie witam się z AD po przyjściu do biura i żegnam się z nim tuż przed wyjściem.

Chmura również dla Help Desk:

Nie zapominajmy o znajomości i konieczności stałego poszerzania wiedzy w dziedzinie najnowszych rozwiązań chmurowych, co sprawia, że pracownik Help Desk jest w stanie aktywnie wspierać działania pracowników IT pracujących z każdego miejsca na świecie z dostępem do sieci.

Do działań w chmurze zaliczyć można zarządzanie wspomnianym Active Directory (w tym zarządzaniem tożsamością pracowników, zabezpieczeniem aplikacji i usług, czy dostępem do środowiska produkcyjnego).

Rozwiązania chmurowe to także idealne miejsce do tworzeni kopii zapasowych projektów i danych. Help Desk staje się swoistego rodzaju Data Center (=Centrum Danych), co pozwala także na bezstresową pracę pozostałych pracowników. Nie muszą oni martwić się o trwałą utratę danych, które, dzięki pomocy Help Desku, mogą być z łatwością odtworzone. Wszystko dzięki znajomości i umiejętnym wykorzystaniu usługi chmurowej Microsoft Azure.

buholc-help-desk-end-emagine-blog

Michał Bucholc jest absolwentem Uczelni Techniczno-Handlowej im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Stale podnosi swoje kompetencje w zakresie wsparcia Help Desk. Interesuje się też programowaniem.


 

  W Help Desk na pewno przydadzą się też umiejętności zdobyte np. podczas pracy serwisanta komputerowego.

Michał Bucholc

 


Help Desk zespołem serwisowym?

Pomocna na stanowisku jest również znajomość technik serwisowania sprzętu, w tym np. jakie gwarancje są podpięte pod sprzęty firmowe.

Większość firm pozwala pracownikom dokonywać drobnych ingerencji w powierzony im sprzęt (nie należy mylić pojęcia z rozbudową, czy wymianą podzespołów, a raczej wgraniem danego oprogramowania, czy aplikacji). Czasami zdarzają się sytuacji kiedy laptop lub komputer stacjonarny nie przechodzi POSTu  tj. nie wyświetla obrazu lub po prostu nie ma reakcji na przycisk power. Wtedy pracownikowi Help Desk przydadzą się umiejętności zdobyte np. podczas pracy serwisanta komputerowego. Pracownik IT nie może wykonywać obowiązków bez należnego sprzętu, a zamówienie nowego trwa. Jeśli sprzęt potrafi naprawić Help Desk, notowania osoby zatrudnionej w dziale zdecydowanie rosną.

Praca zespołowa, porządek oraz inne umiejętności miękkie:

Najbardziej pożądaną kompetencją miękką pracownika Help Desk będzie natomiast umiejętność aklimatyzacji w nowym środowisku pracy. Choćby ze względu na fakt, że Help Desk, jak i podłączony do działu Service Desk, stanowią swoiste centrum spraw dotyczących wyposażenia IT i aktywnie wspierają pracę WSZYSTKICH pracowników firmy. To tutaj osobiście, telefonicznie lub mailowo zgłaszają oni wszelkie usterki sprzętów czy też problemy w pracy z powierzonymi sprzętami. Ponownie, szybka reakcja zyskuje na znaczeniu, zapewniając ciągłość pracy.

Help Desk wspiera innych, jednocześnie priorytetyzując wsparcie, zarówno pod względem ważności, czy złożoności problemu. Pracownik Help Desk jest więc swoistego rodzaju ‘pierwszą linią frontu ‘ – to on decyduje, co robić dalej. W tym wypadku kolejne skille miękkie tj. sumienność, zaangażowanie i umiejętność pracy w zespole to nieodzowne elementy sukcesu w dziale.

Czy automatyzacja zastąpi Help Desk?

Mimo iż obecnie na rynku istnieją aplikacje, czy strony www pomocne pracownikom w rozwiązywaniu problemów technicznych ze sprzętem, przyszłość Help Desk rysuje się w jasnych barwach. Wsparcie sztucznej inteligencji jest naturalnym krokiem rozwoju IT, jednak, w mojej ocenie, żaden chatbot nie zastąpi kontaktu z człowiekiem.

Obecnie automatyzowane są przede wszystkim zadania łatwe i powtarzalne, o niskiej zmienności (np. prośby o dostęp), a do pracowników działów wsparcia trafiają głównie sprawy bardziej zróżnicowane i trudniejsze.

W ten sposób zwiększa się szybkość i skuteczność ich działania. Zatem wsparcie pracownika Help Desk z wysokimi umiejętnościami technicznymi i interpersonalnymi nadal wydaje się niezastąpione.

Michał Bucholc

Chcesz wiedzieć więcej?

Pomożemy Ci odnieść sukces w roli niezależnego konsultanta IT.

Blog

Read more testimonials

left-arrow
right-arrow

Expert stories

Idealna współpraca testera z programistą – czy to w ogóle możliwe?

W idealnym zespole programistycznym feedback od klienta przekłada się na świetne wymagania. Są one następnie zamieniane na dokładnie opisane zadania, w których jest wszystko ,co niezbędne do wykonania i testowania aplikacji. W rzeczywistości jednak taka sytuacja nigdy nie występuje. Jak to zmienić?

Expert stories
Webinar

Wszystko o pracy testera oprogramowania – odpal zapis webinaru

„5 najważniejszych lekcji, które wyniosłem w ciągu 5 lat testowania oprogramowania” … czyli o ewolucji tego obszaru IT, umiejętnościach testera oraz efektywności w zawodzie opowiada konsultant emagine – Piotr Tuński.

Expert stories

Różne podejścia do generowania kodu front-end – czy znasz je wszystkie?

Jak pisałem w poprzednim artykule, kod front-endowy jest w pewnej mierze powtarzalny. Szczególnie dużo powtarzalności jest na granicy back-endu i front-endu. Ponieważ obiekty z bazy są przesyłane z back-endu, frontend odbiera je i typuje (jeśli używamy np. TS) w celu dalszego przetwarzania. Co dzieje się dalej?

Expert stories

AI zbuduje aplikację webową? To możliwe!

Od jakiegoś czasu dysponujemy narzędziem, które jest w stanie przezwyciężyć początkowe trudności w zbudowaniu prototypu aplikacji webowej. Jest nim oczywiście Sztuczna Inteligencja, która – w odpowiednich rękach – może pomóc rozwiązać wiele problemów deweloperów.

Expert stories

Nx dla Angular jako niezawodne narzędzie upraszczające pracę przy projektach IT

Nx to narzędzie, które upraszcza budowanie projektów typu monorepo. W tym artykulę skupię się na jego głównych zastosowaniach w aplikacjach używających Angulara. Narzędzie pozwala także na współpracę z wieloma innymi technologiami, jak React czy Node.

Expert stories

7 grzechów głównych w zapewnianiu jakości: błędy, których powinien unikać każdy tester!

Zagłębimy się w mroczne zakamarki branży testowania oprogramowania. Odkryjemy siedem grzechów głównych, które mogą zaszkodzić dążeniu do doskonałej jakości produktu. Poznaj, jakie pułapki czyhają na testerów i jak unikać tych błędów, prowadząc swój zespół ku ścieżce doskonałości w testowaniu.

Expert stories

Zarządzanie finansami w chmurze, czyli wszystko o FinOps

W miarę jak organizacje coraz bardziej polegają na chmurze obliczeniowej, pojawia się potrzeba skutecznego zarządzania kosztami i optymalizacji wydatków związanych z usługami chmurowymi. FinOps to obszar działalności, który w znacznym stopniu zmienia sposób tego zarządzania. Chcesz wiedzieć więcej?

Expert stories

Dla specjalistów IT: W jaki sposób odciążyć umysł w pracy

Od kilku lat interesuję się wydajnością pracy i w tym artykule chciałbym przedstawić najważniejsze metody, które wg mnie pozwolą pracować łatwiej i wydajniej w środowisku IT.

Expert stories

Microsoft Dev Box – nowoczesna maszyna robocza

Microsoft Dev Box to zwirtualizowane rozwiązanie, które umożliwia inżynierom IT szybkie uruchamianie samoobsługowych stacji roboczych wstępnie skonfigurowanych do ich zadań, przy jednoczesnym zachowaniu scentralizowanego zarządzania w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i zgodności ze standardami w organizacji. Czy już je znasz?

Expert stories

Wymagania niefunkcjonalne w procesie tworzenia aplikacji

Podczas rozwijania aplikacji webowej zwykle odkrywamy szereg specyficznych funkcjonalności, wedle których ma ona działać. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste dla części członków zespołu IT pracującego nad rozwiązaniem, jednak inni wolą mieć je spisane w szczegółowej formie, aby móc je wszystkie zaimplementować lub testować.

Expert stories

Najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw oprogramowania

Łańcuch dostaw oprogramowania to „proces dostarczania produktu do klienta” w domenie IT, odnosi się do procesu projektowania, budowania, dostarczania i utrzymania. Jego bezpieczeństwo jest nie tylko ważnym, ale wręcz kluczowym aspektem współczesnego świata IT.

Expert stories
Webinar

Obejrzyj zapis webinaru “AI: Nowa fala przyszłości”

Szansa cywilizacyjna, czy też zagrożenie? Algorytmy sztucznej inteligencji od wielu lat stanowią jeden z centralnych punktów dyskusji o przyszłości technologii. Rozwiązania oparte na AI, niezależnie od poziomu organizacji na którym zostaną wykorzystane, pomogą stworzyć nowatorskie modele biznesowe. Sprawdźcie zatem, czy Wasza organizacja jest do tego dobrze przygotowana. Czego się spodziewać? Jak wykorzystać AI, aby tworzyć przewagę konkurencyjną na rynku?

Expert stories

Snapshot testing w aplikacjach front-endowych – czy wiesz już wszystko?

Jednym z największych wyzwań podczas tworzenia aplikacji front-endowych jest unikanie wprowadzania niechcianych zmian. Testowanie logiki biznesowej jest możliwe za pomocą testów jednostkowych, jednak nie sprawdzają one zwykle całej struktury HTML. Rozwiązaniem problemu regresji w plikach HTML może być snapshot testing.

Expert stories

Przyszłość sztucznej inteligencji – jakie wyzwania i możliwości stoją przed światem IT?

Przyszłość sztucznej inteligencji (SI) niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości rewolucji technologicznej. Zewsząd słyszymy, że SI przejmie we wszystkim kontrolę i my jako ludzie będziemy już mniej potrzebni lub wręcz zbędni – czy aby na pewno?

Expert stories

Efektywne sposoby na pracę z back-endem

Aby tworzyć rozwiązania front-endowe, zwykle pobieramy dane z aplikacji back-endowej. W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób możemy udoskonalić i przyspieszyć tę pracę. Podstawowe czynniki, które wziąłem pod uwagę podczas analizy, to elastyczność pracy oraz to, czy programista używający API, może edytować dane zwracane przez back-end.

Expert stories

Neo4j: Grafowa baza danych rewolucjonizuje zarządzanie informacjami

Wraz z gwałtownym wzrostem ilości danych na znaczeniu zyskują nowoczesne rozwiązania bazodanowe. Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest neo4j – grafowa baza danych, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i analizy informacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu narzędziu, poznamy jego zalety, funkcje oraz praktyczne zastosowanie.

Expert stories

Jak AI wspiera pracę Front-end developerów – praktyczny poradnik

Z perspektywy front-endowca w ostatnim roku zauważyłem jak bardzo zastosowanie nowoczesnych narzędzi pomaga w szybszym tworzeniu aplikacji i sprawia, że pozbawione są one błędów. W artykule opisuję zastosowanie ChatGPT, Github Copilot oraz Github Copilot Chat, określając je skrótowo mianem AI.

Expert stories

Wypalenie zawodowe specjalistów IT – jak je przewidzieć i jak mu zapobiec?

Na pewno każdy z nas chociaż raz czuł, że w jego pracy coś idzie inaczej, niż by chciał. Dochodzi to tego zmęczenie, stres, spadek motywacji i nagle cały zawodowy świat się wali – zaczynamy myśleć, czy to, co robimy ma sens, czemu dotychczasowe działania nie przynoszą pożądanych efektów. Innymi słowy, wpadamy w rozmyślania nad tym, jak jest ciężko. Najczęściej to tylko zmęczenie, brak odpoczynku, stres, natomiast kiedy warto zadbać o siebie bardziej i przekonać się, czy to nie jest wypalenie zawodowe?

Expert stories

Jak skutecznie zbudować i utrzymać relację z kandydatem podczas procesu rekrutacyjnego w IT

Branża IT od dawna  jest  jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin rynku, niezależnie od szerokości geograficznej. Tym bardziej, znalezienie odpowiedniego kandydata do realizacji projektów IT, który spełniałby wszystkie wymagania zarówno pod względem wiedzy i umiejętności technicznych, jak i kompetencji miękkich nigdy nie było czymś prostym.

Expert stories

Poznaj kompetencje miękkie przyszłości w obszarze sprzedaży

Inwestycja w kompetencje miękkie może szczególnie opłacić się w zawodach przyszłości. W przeciwieństwie do twardych, kapitałem nie jest wykształcenie czy fachowa wiedza. Soft skills pozwolą tym, którzy je wdrożą i oswoją, z lekkością adaptować się do zmian jakie czekają rynek pracy.

Paweł Pancerz
Expert stories

Rozwój Chmury – co czeka nas w najbliższej przyszłości?

W ciągu ostatnich lat rozwój technologii chmurowych zmienił się bardzo dynamicznie. Wymogi rynkowe oraz coraz większa świadomość w zakresie potencjału technologii chmurowych sprawiają, że obawy przed tą technologią IT są coraz mniejsze.

Marcin Kosiński
Expert stories

Efektywna praca zdalna w innej strefie czasowej

Zdalna praca w innej strefie czasowej  jest możliwa, gdy w zespole panuje odpowiednia dyscyplina.

ichał Mrozowski, Starszy Analityk Biznesowy, Scrum Master
Expert stories

10 cech dobrego Scrum Mastera

Czy każdy nadaje się na Scrum Mastera? Jeśli zespół poszukuje Scrum Mastera, który wniesie wartość dodaną i będzie dla niego wsparciem – a nie tylko prowadzącym ceremonie – powinien szukać osoby posiadającej konkretne cechy.